ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 26-ին խորհրդարան էին այցելել Երեւանի «Վարդանանց ասպետներ» թիվ 106 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:  Հյուրերը շրջել են Ազգային ժողովի շենքում, հետեւել  հերթական նիստերի աշխատանքին:
Նրանց հետ հանդիպել եւ «Բաց դաս» է անցկացրել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Աշակերտները խմբակցության ղեկավարին ուղղել են հարցեր, որոնք վերաբերել են կրթության ոլորտի խնդիրներին, աշխատաշուկայում պահանջված մասնագիտություն ընտրելուն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին: Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է նաեւ գործազրկության վերացմանը, տնտեսության զարգացմանը,  արտագաղթին վերաբերող խնդիրներին:
Ծավալված անկաշկանդ զրույցի ընթացքում պատգամավորը դպրոցականներին  հորդորել է ապագային նայել հույսով ու հավատով, լինել պահանջատեր եւ լավ սովորել, ընդգծելով, որ երկրի զարգացման շարժիչ ուժը երիտասարդությունն է:

26 марта в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской базовой школы N 106 “Вардананц аспетнер” ("Рыцари Вардана"). Гости ознакомились со зданием НС, проследили за работой очередных заседаний.
С ними встретился и провел открытый урок руководитель фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукян.
Учащиеся обратились к руководителю фракции с вопросами, касающимися образовательной системы, выбора востребованной на рынке труда профессии, процесса урегулирования НК-проблемы. Э.Марукян коснулся также безработицы, экономического развития, миграции.
В развернувшейся непринужденной беседе депутат призвал учащихся смотреть в будущее с надеждой и верой, хорошо учиться, подчеркнув, что молодежь – движущая сила развития страны.